6110 Times  
           
 

ROTARY DISTRICT 6110 ASSEMBLY

Building Communities, Bridging Continents

All club Presidents, Presidents-Elect, Secretaries, Treasurers, Board of Directors members, District and Club Committee Chairs, Assistant Governors, Past District Governors and anyone interested in the future of District 6110 are welcome and invited!

Date: Saturday, May 1, 2010

Where: Clarion Hotel &  Convention Center, 211 SE Walton Boulevard, 

Bentonville, AR 72712 - 479-464-4600

Time:  Registration opens 8:00 AM - 8:30 AM Last event of the day ends 4:00  PM.

Cost: $25.00

DISTRICT 6110 ASSEMBLY AGENDA
May 1, 2010

Bentonville, Arkansas - Clarion Hotel
8:00 a.m. - 8:30 a.m. – Registration

8:45 a.m. - 9:00 a.m. – Opening Plenary Session

DGE Wallace A. Williams, RC North Tulsa
• Star Program
• Adopt a Family
• Etc.

9:00 a.m. - 9:20 a.m. – SCRYE – Paul Reagan
9:20 a.m. - 9:45 a.m. - District Simplified Grants – PDG Ellis Potter
9:45 a.m. - 10:00 a.m. – Break
10:00 a.m. – 11:00 a.m. Breakout Sessions


Club Presidents-Elect – PDG Ron Petersen

Club Secretaries and Treasurers – Terri Pollmiller/Nick Nail/Russ Robinson

Club Board Members (Club, Community, International, Vocational)–Donna Mercier

Club Foundation Chair – DGN Danny Mitchell

Club Membership Chair – Clay Langley

Club DaCdb Chair – Dan Allen

11:10 a.m. – 11:45 a.m. Breakout Sessions
Shoes for Orphan Souls - Lucy Cravens
Choices – Dave Matty
Literacy/Dictionary Project – Gary Pollmiller
RYLA – Rotary Youth Leadership Awards – Mike Rogers
Rotaract – Scott Roberts

12:00 – 1:00 p.m. Lunch/Program – Convener DGN Danny Mitchell
Four Way Test Speech Contest – Roger Bates
Name Sponsoring Rotary Club Assistant Governor
Kennady Ritter Broken Arrow, OK. Lucy Cravens
David Coon Siloam Springs, AR. John Williams
Erin Goodyear Eureka Springs, AR. Harris McKee
Raini Stiles Owasso, OK. Steve Curley
Stewart Pence Joplin Day Break, MO. Troy Richards
Club Roll Call – DGNN John D. Williams

1:15 p.m. – 2:30 p.m. Breakout Sessions
Two Tiers for DaCdb
Tier One – No Experience/Limited Experience – Nick Nail/Larry Bradley
Tier Two – Advanced Experience – Dan Allen

2:30 p.m. – 2:45 p.m. Break

2:45 p.m. – 3:30 p.m. Breakout Sessions
Shoes for Orphan Souls - Lucy Cravens
Choices – Dave Matty
Literacy/Dictionary Project – Gary Pollmiller
RYLA – Rotary Youth Leadership Awards – Mike Rogers
Rotaract – Scott Roberts

3:35 p.m. – 4:00 p.m. - Convener DGE Wallace A. Williams
Budget / Finance – PDG Ed Clifford / Russ Robinson
Sharing your club visions; an idea or two
4:00 p.m. – Adjourn

 

    District 6110 Map  
     
     
 

RotaryTube

Rotary Wheel

DaCdb

Click the above button to Log in to the District and Club Database

 
     
     
 

Facebook

Sponsors:

Quik Print of Tulsa

Mobility International

 
           

Web Master info